Atletika je na naší škole od jejího založení v roce 1983 a prošla za celou dobu svého fungování různými obměnami. V minulosti zde nejdříve fungovaly sportovní třídy ZŠ s navazujícím studiem na SG. Zajímavostí byla diferenciace atletů dle jejich výkonnosti s možností ekonomické úlevy rodičům v kategorii A, B, C, D. V raných 90. letech minulého století měla škola také svůj vlastní atletický klub.
V současné době, tj. téměř po 40 ti letech od založení, působí na našem gymnáziu čtyři atletičtí trenéři, kteří trénují své tréninkové skupiny podle atletického zaměření. Systém tréninků je daný, žáci absolvují osm tréninkových jednotek v průběhu týdne, který je rozdělen na sportovní dny a studijní dny. Sportovní dny jsou pondělí, středa a pátek a studenti mají dvě fáze tréninku – dopolední (mezi 10-12h) a odpolední (mezi 15-17h). U studijních dnů, tj. úterý a čtvrtek, probíhá výuka v průběhu celého dne a trénink tak je pouze odpolední (mezi 15-17h.). Tréninky plynně navazují na vyučování. Probíhají na školním stadionu s umělým povrchem (185m), v tělocvičně, posilovně a kompenzační místnosti SG. V případě potřeby máme k dispozici školní autobus, který nás dopravuje na vzdálenější místa, kde máme možnost trénovat (400 m stadion Areál CESA VUT Pod Palackého vrchem, 250 m tunel Vinařská). Pro trénink v terénu využíváme rozsáhlé lesy v Útěchově, Jundrově, Kohoutovicích a Jehnicích. V blízké dostupnosti od školy je také 300 m stadion Sokola Brno 1 a také hojně využívaný Lužánecký park nebo kopcovitý terén na Kraví hoře a ve Wilsonově lese.
Momentálně prochází naše škola zásadní modernizací po stránce sportovní infrastruktury. Po menší rekonstrukci stávající posilovny započala na sklonku roku 2019 výstavba nové sportovní haly, jejíž součástí bude i mimo specializované gymnastické tělocvičny také atletická hala s jednotlivými sektory a 65 m dlouhým běžeckým tunelem. Toto sportoviště by mělo začít našim studentům sloužit na přelomu roku 2021-22. Součástí nového komplexu bude i kompenzační místnost. Ve stávajících prostorách školy bude vytvořena nová kardio místnost s běhátky a cyklotrenažéry.
Sportovní gymnázium nemá vlastní atletický klub, ale velmi úzce spolupracuje se dvěma atletickými kluby. Dívčí složky obstarává AK Olymp Brno, jehož předseda je i náš atletický trenér pro běhy p. Tomáš Klíma. Druhým klubem, který řídí chlapecké složky je VSK Univerzita Brno, jehož členkou výkonného výboru je naše trenérka pro vrhy a hody pí. Leona Ondráčková. Pro nově příchozí studenty není podmínkou při nástupu na školu měnit svůj mateřský klub, ale bývá to pro ně výhodou.
Co se týká sportovních výsledků, patří naše gymnázium mezi nejlepší v ČR. V uplynulých 6 letech jsme hned několikrát zvítězili v „Poháru sportovních gymnázií“ a nikdy jsme neskončili hůře než třetí. Na Mistrovství světa středních škol v roce 2019 jsme skončili na dvanáctém místě. Většina atletů pak tvoří kostru klubů v kategorii juniorů, juniorek, ale jsou také oporami družstev dospělých – extraligy a 1. ligy. V roce 2020 vyhrály oba kluby juniorské MČR družstev a naši studenti byli také medailisty finále extraligy 2020, kdy muži Univerzity zvítězili, a ženy Olympu skončily stříbrné. Individuálně vozí naši atleti pravidelně z MČR svých kategorií řadu medailí. V poslední „pětiletce“ je to okolo 30-40 medailí za školní rok.
Sportovní úspěchy žáků jsou odměnou za každodenní tréninkové úsilí. Celá řada studentů je zařazena do reprezentace České republiky v dorosteneckých i juniorských kategoriích. Mnozí dosahují i po absolvování školy dalších výrazných úspěchů i v kategoriích seniorských.
Příkladem je např. Šárka Kašpárková – mistryně světa v trojskoku z roku 1997, juniorský mistr světa na 400 m překážek Lukáš Souček, stříbrný junior z mistrovství světa v Sydney – výškař Svatoslav Ton. Ale je tady i spousta dalších výborných atletů minulosti. Stříbrnou příčku ve výšce vybojoval v roce 2001 na mistrovství Evropy juniorů Jiří Křehula. Roman Oravec byl v roce 1997 třetí na mistrovství Evropy juniorů v běhu na 800 m. Po maturitě na naší škole se stal armádním mistrem světa ve skoku dalekém Petr Lampart. Na mistrovství Evropy do 22 let získal bronz dálkař Roman Novotný, v témže roce také vybojoval třetí místo na Světové univerziádě v Bangkoku a o rok později v roce 2008 skončil osmý na Olympijských hrách v Pekingu. Žáci naší školy překonali také celou řadu českých rekordů. V kategorii žáků ve výšce, dálce a víceboji např. současný trenér Lukáš Klíma, ve výšce Dan Kolečník, v dorostencích Tadeáš Plaček, v juniorech vytvořili rekordy výškaři Svatoslav Ton (současný trenér) a také Jiří Křehula. V juniorech na 400 m překážek pokořil rekord Lukáš Souček, Šárka Kašpárková držela rekordy nejen v trojskoku, ale také ve výšce. Mimo těchto jmenovaných se mistrovství světa nebo Evropy zúčastnilo okolo 25 atletů a na mezinárodním poli v dresu České republiky reprezentovalo přes 70 atletů z našeho gymnázia. Mezi posledními úspěšnými absolventy můžeme najít Marcelu Pírkovou, Rebeku Šilhanovou nebo Ondřeje Vodáka, kteří se momentálně úspěšně prosazují v kategorii dospělých.
Atletika na Sportovním Gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně má za sebou dlouhou řadu významných úspěchů. Český atletický svaz hodnotí výsledky naší práce na výbornou, neboť tradičně patříme mezi nejlepší sportovní gymnázia v České republice.